Monument

Monument to the Great Fire of London, tedy památník Velkého požáru Londýna je skryt mezi domy v City, na křižovatce Monument Street a Fish Street Hill, kousek od místa, kde v roce 1666 (proč ty tři šestky?) vznikl požár, který trval několik dní a připravil o střechu nad hlavou šestinu tehdejšího obyvatelstva, tedy zhruba 100 tisíc lidí (více než 13 tisíc domů) a podle některých odhadů až stejný počet zabil. Nejbližší stanice metra se jmenuje překvapivě Monument.

Na věž si pěkně vyšlapete točitým schodištěm o 311 schodech. You’re almost there je věta, kterou uslyšíte, až se budete úplně vyflusaní blížit k ochozu, umístěnému 61 metr nad zemí. Až půjdete v pohodě dolů a budete se otírat o ty, kteří se teprve plazí nahoru, povzbuďte je také. Vstupné je 4 libry za osobu a zaplatíte ho v nejmenší pokladně, jakou jsem kdy viděl, velké přibližně jako jedno místo v nízkonákladovém letadle.

Proč máte toto skryté místo navštívit? Věž je dostatečně vysoká, abyste nad okolními domy viděli poměrně široké panorama Londýna. Například ničím nerušený (kromě pletiva, které sem umístili po několika sebevraždách a kterým musíte případně protlačit objektiv fotoaparátu) je výhled na Tower Bridge, na City nebo The Shard.

Monument samozřejmě nelze srovnávat s nejznámější novou vyhlídkou z nejvyššího mrakodrapu Londýna The Shard, která je 243 metry nad zemí, ale také je za nepoměrně nižší cenu (The Shard musíte rezervovat předem a dospělý za ni zaplatí lidových 26 liber, tedy nějakých 1.000 korun). Kdyby snad Monument přeci jen nestačil a cena za Shard se vám zdála nekřesťansky ulítlá, jako kompromis lze nabídnout 42. podlaží budovy Tower 42 na Old Broad Street, kde se nachází bar Vertigo 42 a je možné si zde bez vstupného za poměrně přijatelné ceny dát svačinu i výhled zároveň (ceny za hlavní jídlo jsou mezi 12 a 16 librami a jestli jste dostatečně odrzlí, míchaný salát je za 4.50), neboť všechny židle jsou situovány podél obvodu směrem k oknům. Vertigo 42 jsme měli v merku, ale nakonec jsme ho nevyužili. Je to nicméně zase jedna z možností, o které se v průvodcích propagující The Shard nedočtete.

Jdi zpět