4 kilometry pod hladinou, Titanic v Lipsku
vytvořil: Roman A. Masaryk
Yadegar Asisi, rakouský architekt a umělec íránského původu. Možná jste tohle jméno ještě nikdy neslyšeli. Tento člověk vytváří úchvatná panoramata, největší na světě. Jedno z nich je k vidění v německém Lipsku. Detailní a dechberoucí zpracování vraku Titaniku.
Yadegar takových panoramat vytvořil více. Momentálně se můžete podívat v Drážďanech na Barokní Drážďany a velice se těšíme na Drážďany v roce 1945, které budou k vidění od ledna 2019. V Hannoveru je k vidění Amazonie, ve francouzském Rouenu zase Řím 312. Nyní ovšem zpět k panoramatu Titanic, které je k vidění v Lipsku, v Panometeru, v bývalém plynovém zásobníku.
Titanic by Yadegar Asisi
Titanic byl ve své době největším ocelovou konstrukcí na světě. I proto se na zahřátí, než dojdete do místnosti s panoramatem, dozvíte něco o využití oceli, jejím zpracování a nejznámějších stavbách a konstrukcích postavených z oceli. Na stěny jsou promítána dobová videa, uvidíte dobové fotografie či plány. Spatřit tak lze například obrázek z budování největší vzducholodi světa pro americké námořnictvo z roku 1931, rozestavěnou Woolworth Building v New Yorku z roku 1912 či edinburský most Forth Rail Bridge, jeden z nejikoničtějších mostů Velké Británie nebo Tunel Rotherhithe, který vede v Londýně pod Temží. A samozřejmě mnoho fotografií a podkladů ze stavby Titaniku.
Ačkoli Titanik v současné době strčí do kapsy každá zaoceánská loď, to bílé mnohopatrové plující monstrum, ve své době byl Titanik největší lodí světa. Nepotopitelnou lodí, nutno podotknout. Aby měl návštěvník jasnou představu, o čem je řeč, může se postavit vedle modelu v poměru 1:1. Jo, ta loď byla opravdu velká.
A pak to přijde. Vstupujete do kulaté místnosti s několikapatrovou, 15 metrů vysokou, vyhlídkovou věží. Připadáte si opravdu maličcí proti panoramatu, které máte všude kolem sebe. Je vysoké 32 metry a je 110 metrů dlouhé. Nacházíte se 3700 metrů pod mořskou hladinou, hned vedle ponorky Alvin, která je v tomto případě trochu nadsázkou. Pro účely hledání vraku Titanicu byla totiž vyrobena zcela nová ponorka bez obsluhy Argo, pojmenované podle bájných Argonautů. Námořnictvo totiž mělo v té době dva nepoužitelné stroje - miniponorku Alvin, která se neuměla potopit dost hluboko a tažný stroj Angus vybavený kamerami, který zase neuměl posílat data průběžně a k vyhledávání vraku byl tedy k ničemu. Pravdou je, že Argo není tak sexy jako Alvin a proto byl v panoramatu použit ten, ačkoli jeho možnosti končí o dva kilometry mělčeji.
Při vystoupání na nejvyšší platformu věže budete mít celou scénu jako na dlani. Máte pocit, jako kdybyste tam opravdu byli. Impozantní velikost plátna všude kolem vás nedává jinou možnost, než se nechat do scenérií zcela pohltit.
Panometer
Objekt býval kdysi zásobníkem na 56 tisíc kubíků plynu. Památkou na toto využití je na jeho vnější zdi umístěné měřidlo. Podobných zásobníků je v Německu mnoho. V Drážďanech je v něm také Panometer (momentálně obsahuje panorama Barokní Drážďany), v Berlíně z jednoho z nich vytvořili Hitlerovi architekti obrovský bunkr a nyní se uvažuje o jeho přestavbě na hotel nebo bytový dům.
Vedle Panometeru se nachází ještě jeden zásobník, menší, ovšem bez střechy a se zatravněnou plochou. Například právě zde zčásti probíhalo fotografování skupin pro Asisiho panorama Luther 1517.
Otevřeno je každý den do 17 hodin, o víkendu do 18. Vstupné pro dospělého činí 11,50 EUR a nadevší pochybnost stojí za to. Panorama je možné navštívít do ledna 2019, poté bude nahrazeno přibližně na dva roky dalším, které nás zavede do světa mikrokosmu. Jeho autorem je Carolas Garten a ukáže do detailu vyobrazený hmyz, květiny a další taje, které pouhým okem obvykle nevidíme. Fotografovat a natáčet videa je možné, ale jen bez blesku, nekomerčně a bez použití jakékoli techniky, která vám pomůže vyfotit 360º panorama.
Yadegar Asisi a jeho panoramata
Panoramata Yadegara Asisiho nebo jeho týmu je možné spatřit na vlastní oči kromě Lipska ještě v Berlíně, Drážďanech, Hannoveru, Pforzheimu, Wittenbergu a francouzském Rouenu. Panoramata mají rozměry podle objektu, v němž budou vystavena, přibližně 30x100 metrů. A tyto 3000 a více čtverečních metrů velké polyesterové fólie váží úctyhodných 750 kilo.
Yadegar Asisi Namini se narodil roku 1955 v rakouské Vídni, dětství ovšem prožili on i jeho pět sourozenců v Halle a Lipsku. Jeho otec byl jedním z 20 komunistických důstojníků popravených perským šáhem. Yadegar vystudoval dvě vysoké školy, architekturu v Drážďanech a umění v Berlíně. Ateliér má v Berlíně. Přiznává, že techniky prostorové iluze jej zajímaly už od mateřské školky. Od roku 2003 vytváří největší panoramata na světě.
Fotografie v tomto článku nafotila Dana Masaryková a jsou použity se souhlasem Panometer Leipzig.