Jak parkujeme (nejen) v Praze na letišti

vytvořil: Roman A. Masaryk

Parkování na letišti je vždy tak trochu oříšek. Což o to, místa je obvykle dost, ale cena nebývá vždy úplně rozumná - čím blíž letišti, tím vyšší cena. Proto vzniká také mnoho firem, které budují parkoviště několik kilometrů od letiště a vozí klienty tam a zpět minibusy. A pak existuje tzv. valet parking, který je postaven na tom, že auto předáte na letišti, firma si jej přeparkuje na své parkoviště a při příletu vás bude auto opět pohodlně čekat na letišti. V Praze je jedna, jejíž cena nemá konkurenci. A tam parkujeme my...

Autovrak (Pixabay, photo by Bluesnap)

Zaparkovat auto je procedura, jejíž obtížnost je na různých letištích značně odlišná. Zatímco na malém letišti v Bratislavě se dá zaparkovat za velmi rozumný peníz přímo u letiště a zaplatit při odjezdu, například na berlínském Schönefeldu je třeba od parkoviště absolvovat zhruba desetiminutovou jízdu kyvadlovým autobusem. V polské Wroclawi jsme si zaplatili parkování přes internet, ale při příjezdu na letiště nám nešel načíst čárový kód a na telefon nikdo nereagoval. Nakonec se to vyřešilo dodatečně, ale musel jsem při odjezdu běžet od závory zpět na letiště k obsluze, aby mi odblokovali lístek. V Praze je zase parkování na letišti poměrně drahé (a použít taxi vážně není dobrá volba).


Přijíždíte k Ruzyňskému letišti. Někde u McDonald's na Evropské zavoláte na příslušné telefonní číslo, aby obsluha věděla, že už se blížíte. Přijedete na parkoviště u hotelu Mariott a předáte člověku, který tam na vás bude čekat (nebo si ho vyzvednete v pasáži) své auto. Pak už jen pohodlně přejdete ulici a jste přímo v terminálu letiště.

Až příletíte, přejdete ulici a zajdete opět do pasáže u hotelu Mariott. Zaplatíte své parkovné, vezmete si klíčky od auta, parkovací lístek, díky němuž vyjedete ven, a informaci, ve kterém poschodí parkoviště najdete připravené svoje auto. Celá tato služba se jmenuje valet parking.

Valet parking je parkovací služba, která je nabízena některými hotely, restauracemi apod., zejména v severní Americe. Narozdíl od situace, kdy si musíte najít sami parkovací místo a zaparkovat auto, v případě valet parkingu za zákazníka vozidlo zaparkuje osoba, které se říká parking valet (tento pojem se používá od roku 1960). Obvykle je tato služba za příplatek nebo může být poskytována zdarma. Smile Parking ji poskytuje zdarma. Další "valetové" jsou například hotel valet (poskytuje osobní služby hotelovým hostům) nebo car valet (čistí profesionálně auta), ale v podstatě sem patří i klasický komorník (původně se staral zejména o oblečení a osobní předměty svého zaměstnavatele).

Co se děje s vaším autem, zatímco si užíváte dovolené? Firma Smile parking si jej odveze na své střežené parkoviště, které se nachází několik kilometrů od letiště. Nehádejte se s nimi, prosím, po převzetí auta, že vám najeli s autem 13 kilometrů. Tak to prostě funguje. Na parkovišti o vaše auto pečují a pokud jste si zaplatili nějaké další služby (mytí, čištění, vysávání), provedou je. Před časem vašeho příletu převezou auto zpět k letišti a zaparkují na parkovišti, kde vás bude očekávat.

Používáme Smile Parking proto, že

  • nemusíme nikam jezdit, předáme auto na letišti
  • nemusíme při příletu čekat na minibus, auto si převezmeme na letišti
  • je jen pár kroků od terminálu (jen přejít ulici)
  • ve srovnání s parkováním na letišti je výrazně levnější
  • auto je většinu doby na hlídaném parkovišti (na nehlídaném letištním jsme kdysi přišli o anténu)
  • chceme-li, auto se nám vrátí umyté a vyčištěné
  • část utracených peněz nám vracejí jako kredit na další služby (parkování, mytí auta)

Parkování na různých letištích

Jdi zpět

Chci vědět o všech tipech mezi prvními