Návštěvníkem města "Brouků"

vytvořil: Roman A. Masaryk

Jestli nemáte rádi The Beatles, určitě nejezděte do Liverpoolu. Uvidíte je tu totiž všude - v muzeích, v barech, v obchodech, na ulici. Ale jestli hledáte tip na pěkný výlet na několik dnů, nesmíte Liverpool vynechat.

Socha The Beatles (Liverpool, UK)

Liverpool je sympatické město. Ačkoli se nachází v severozápadní Anglii, je tak blízko Cymru (rozuměj, Walesu), že pravověrný Liverpudlian (obyvatelé Liverpoolu si říkají právě tak) na vás bude hovořit jakýmsi podivným přízvukem, kombinací angličtiny, holandštiny a irštiny. Když se mě ptal řidič Uberu, odkud jsme, naštěstí jsem odolal otázce, zda je z Holandska a omezil se na prosté "A ty?" Samozřejmě že byl z Liverpoolu. Až tady prostě uslyšíte někoho chrochtat, není to Holanďan, ale pravověrný Liverpoolan (vyznavačům "BBC English", tedy oficiální angličtiny, se právě otevřel nůž v kapse).

Tohle město má několik prvenství. Je tu největší dok ve Velké Británii. Je tu několik z nejchudších čtvrtí ve Velké Británii. A pochází odtud první a jediní The Beatles ve Velké Británii.

Liverpool není bazén jater

Podíváme-li se do moderního slovníku, najdeme liver jako játra a pool jako bazén. Ne, Liverpool skutečně neznamená jaterní bazén a hledat v historii cech mistrů řezníků je zbytečné. Liver pochází ze staroanglického výrazu pro silný nebo bahno a pol znamená tedy skutečně bazén, ale také potok. Název, který se ve 12. století psal Liuerpul, tedy pravděpodobně znamená bahnitý potok. Objevují se i další výklady, například Elverpool, odkazující na mnoho holobřichých ryb (úhoři, murény a další), nacházejících se v Merseyském zálivu. Ať tak či onak, název rozhodně ukazuje spíše na zdejší vodu než na játra.

The Beatles

The Beatles najdete v Liverpoolu prakticky všude. Není divu, jsou to zdejší nejznámější rodáci a proslavili Liverpool po celém světě. Najdeme tu tedy muzeum The Beatles, do loňska druhé muzeum The Beatles, výstavu ve třetím muzeu, sochu na ulici, bar... jsou zkrátka všude. A když to nejsou The Beatles sami, jsou to bezpochyby postavy či místa z jejich písní.

The Beatles byli zvláštní chlápci. Sledovat jejich historii je opravdu zábavné a poněkud připomíná Výměnu manželek. John Lennon už jednu kapelu měl, časem do ní přizval Paula McCartneyho. Ten ho tlačil k přijetí George Harrisona, tehdy 14letého kytaristy, o čemž Lennon nechtěl vůbec slyšet, přestože Harrison na kytaru opravdu uměl. Narozdíl například od malíře Sutcliffa, kterého donutili koupit baskytaru a hrát na ni, ač to vůbec neuměl. Harrison se nakonec vetřel do skupiny sám. Kapela se přejmenovávala často, ostatně k první změně názvu došlo už týden po založení v roce 1956. Název The Beatles, který nakonec nepochází od beetle (brouk), ale od beat (rytmus), je také předmětem sporů jednotlivých členů - skoro každý je přesvědčen o tom, že ho vymyslel právě on.

Ten příběh je celkově humorný, ale dlouhý, a jistě si ho dohledáte jinde. V podstatě jde o to, že se členové víceméně neměli rádi a přežili jako celek především díky trpělivosti a toleranci manažera Epsteina, který neustále žehlil jejich spory, tedy zejména žabomyší sváry Johna Lennona s Paulem McCartneym. Navzdory jejich často neskrývané nenávisti byla (a vlastně stále je) kapela nejprodávanějí kapelou na světě. Ačkoli zlí jazykové přičítají hlavní vinu za rozpad zejména Yoko Ono, drahé polovičce Johna Lennona, která sice nebyla v tomto ohledu svatá, faktem zůstává, že vztahově kapela hnila už roky a bylo jen otázkou času, kdy bude některá z erupcí tak velká, že se sopka roztrhne vejpůl. Kapela se nakonec definitivně rozpadla v roce 1970 a Paul McCartney si k tomu přizval dokonce soud.

Jedno z kultovních míst, která je možné navštívit, se nachází v malé uličce jménem Mathew Street a jmenuje se The Cavern Club. Je tu v životní velikosti socha Johna Lennona, zeď slávy plná zvučných jmen a třeba pouliční kytarista, který se z vás pokusí vyzpívat nějakou tu minci. V souvislosti s The Beatles je Cavern club zajímavý zejména tím, že zde proběhly hned dva jejich první koncerty. Správně, dva. Jeden ještě pod názvem The Quarrymen, což byla původní Lennonova kapela. Podruhé, kdy zde hráli kompletní The Beatles v roce 1961. V klubu se nicméně vystřídali i jiní hudebníci - The Rolling Stones, Elton John, Black Sabath, Queen a další.

Když sem půjdete od The Beatles Story, záleží na cestě, kterou se vydáte. Možná potkáte sochu královny Victorie před královským soudem. A možná také potkáte sochu Eleanor Rigby sedící osaměle na lavičce na Stanley Street a možná také nepotkáte nikoho. Mimochodem, ptáte se, kdo je sakra Eleanor Rigby? Pusťte si stejnojmennou píseň The Beatles.

The Beatles Story

Expozice je k nalezení v přístavu Albert Dock naproti ruskému kolu Freijwheel Wheel Of Liverpool. To je vidět zdálky a kdybyste bloudili, je to orientační bod. Nás vyhodil přímo před vchodem Uber. Muzeum mapuje celý příběh The Beatles od založení přes jejich úspěchy a neúspěchy až k nehynoucí slávě, které dosáhli navzdory všemu a zejména sami sobě. Jsou zde k vidění repliky celých prostor (nahrávací studio Abbey Road, kluby Cavern Club a Casbah Coffee Club, prodejna gramodesek NEMS Records, Strawberry Fields). Jsou tu hudební nástroje a taky žlutá ponorka (The Yellow Submarine). Je tu k vidění mnoho předmětů, fotografií, videí. A také při odchodu narazíte na kavárnu (dejte si kafe a citronový zákusek s "gumovou" polevou) a chybět nemůže ani prodejna suvenýrů, z nichž většina je opravdu neuvěřitelných... a nepoužitelných.

Vstupenka pro dospělého stojí 16 liber, ale dejte to.

Loni byla součástí ještě doprovodná výstava o invazi britské hudby do zahraničí. Byla časově omezená a v prosinci po třech letech skončila. Až přijedete do The Beatles Story, možná zjistíte, že je součástí vstupného zase něco jiného.

The Wheel of Liverpool

Toto kolo je vysoké 60 metrů (což je méně než polovina londýnského London Eye) a obsluha vás povozí v jedné ze 42 kapslí, včetně VIP kapsle se skleněnou podlahou, koženým interiérem a případnou sklenkou šampaňského. Kolo je hned naproti The Beatles Story, takže to můžete, stejně jako my, vzít "z jedné vody načisto". My jsme jen trochu podcenili vítr a zatímco obsluha kola zachovala při našem příchodu bohorovný klid, pohled z kapsle houpající se v 60 metrech na ohýbající se stromy a čeřící se hladinu pod námi, tak poklidný nebyl. Přesto je z kola vidět značná část Liverpoolu a zejména doků a za 9 liber jízdného to stojí.

Vyhlídková věž St Johns Beacon

Vež se nachází přímo v centru Liverpoolu a zdejší nákupní centrum ji považuje za svou součást. Přímo zeshora z věže, z výšky kolem 150 metrů, vysílá rádio City na několika kanálech, takže při prohlídce věže je možné okny nahlédnout do studií za provozu a při troše dobré vůle uvidíte zrovna někoho v akci. Návštěvník může projít převážnou část ochozu, díky čemuž může získat pohled skutečně na celý Liverpool.

Věž je otevřena každý den včetně svátků, lupen stojí 5,50 libry a není nijak časově omezeno, jak dlouho můžete nahoře být. Pouze musíte vypadnout půl hodiny před zavíračkou, tedy do 5 hodin. Pak můžete klidně vyrazit na nákupy. Přímo pod vámi se rozkládá nejen nákupní centrum St Johns Beacon, ale celé nákupní ulice plné obchodů rozličných značek.

The Museum of Liverpool

Muzeum Liverpoolu je jedno ze sedmi státních muzeí, které je možné v Liverpoolu zdarma navštívit. Kromě něj sem patří ještě muzeum otroctví, námořní muzeum, světové muzeum a několik galerií.

V muzeu nemohou samozřejmě chybět The Beatles. Mimo ně je tu k vidění vše, co má s historií či současností Liverpoolu jakoukoli souvislost. Jsou tu modely budov, liverpoolské výrobky, celebrity a slavní rodáci, expozice fotbalu, železnice, liverpoolského vojenství, detektivní práce až po původní osídlování.

Muzeum se nachází na Pier Head, několik set metrů od The Beatles Story. A pokud jste muzeofilové, po cestě k němu můžete navštívit námořní Merseyside Maritime Museum, galerii moderního umění Tate Liverpool a téměř přes ulici pak The Story of British Music, expozici britské hudby od roku 1945 doteďka. Kromě poslední jmenované jsou všechny atrakce zdarma.

Katedrály

Když jsme byli v Liverpoolu, ubytovali jsme velmi strategicky v Cocoon Apartments - do centra blízko, do filharmonie blízko, na spojnici mezi dvěma hlavními katedrálami a navíc za velmi rozumný peníz. A proč právě tady? Protože jsme mimo jiné očekávali, že se budeme chtít do katedrál podívat - jedna z nich, Metropolitní katedrála Krista krále, je velmi moderní stavba, druhá, Liverpool Cathedral, je stavba klasického stylu, ovšem největší v Británii a údajně pátá největší na světě (s tím nesouhlasí Wikipedie, která ji uvádí až na osmém místě).

Metropolitní katedrála Krista krále

Tato římskokatolická katedrála byla dostavěna po několika letech roku 1967. Je to několikátý pokus postavit takovou katedrálu. Předchozí tři pokusy sahají už do roku 1853, ale nikdy nebyly realizovány. Nakonec byla postavena podle návrhu sira Fredericka Gibberda, anglického architekta, který vybočoval velmi moderním stylem. Je kulatá, vysoká 90 metrů, má 59 metrů v průměru a oltář je uprostřed. Ten tak může obklíčit kolem dokola až 2.300 věřících (a vlastně i nevěřících). Varhany mají neuvěřitelných 4.565 píšťal, což je ovšem pořád polovina oproti Liverpoolské katedrále.

Mimochodem, podle stejného návrhu, jen v mnohem menším měřítku, je postavena univerzitní kaple původní katolické De La Salle College nedaleko Manchesteru. Škola se přestěhovala, nyní tam sídlí prazvláštní Hopwood Hall College, jejíž náplň nelze přesně popsat (umění, práce se zvířaty, cestovní ruch, příprava učitelů, vizážistika, catering, technologie, sport), nicméně kaple je v kampusu k vidění stále.

Ale zpět k Metropolitní katedrále. Místní jí říkají prostě katolická katedrála, aby ji odlišili od anglikánské, nicméně lze slyšet i přezdívky jako Paddyho vigvam (Liverpudliané popírají) nebo Merseyský trychtýř. Lépe se její vnější tvar popsat ani nedá. Pod katedrálou je ještě krypta, která existovala dávno před stavbou a trychtýř tak postavili přímo nad ní. V roce 2009 byla poměrně nákladně opravena, což tak umožňuje pomerně snadno zdůvodnit návštěvníkům, že se do krypty prodávají vstupenky. Neřest, za kterou již před dvěma tisíci let Ježíš vyhnal z chrámu všelijaké pochybné prodavače všeho možného, je v Británii poměrně častá. Každopádně katedrálu určitě navštivte.

Liverpool Cathedral

Ona i tato katedrála je poměrně mladá. Dostavěna byla po 74 letech v roce 1978. Přesto se však drží klasického gotického tvaru s čtverhrannými věžemi, tak charakteristickému pro anglické náboženské stavby. I ona si bere do pusy Ježíše, aniž by dodržovala jeho zásady - jmenuje se oficiálně Katedrála církve vzkříšeného Krista nebo prostě Katedrála Ježíše Krista a s kupčením zde dospěli tak daleko, že je přímo ve vnitřních prostorách nejen obchod se suvenýry, ale dokonce kavárna.

Je vysoká kolem 100 metrů, což ji zdaleka nestaví na přední příčky, ale je první na světě svou délkou 189 metrů. Původně měla mít dvě věže, ale nakonec byl návrh vzhledem k rostoucím nákladům předělán na stavbu s jednou věží uprostřed. Ačkoli se doufalo, navzdory drobným překážkám stavby během válek, že bude dostavěna v roce 1940, nakonec se tak z mnoha důvodů stalo až ve zmíněném roce 1978. Zajímavostí je červená telefonní budka přímo ve vnitřních prostorách katedrály nebo zdejší varhany se zanedbatelnými 10.268 píšťalami.

Z této katedrály nemáme téměř žádné fotografie a minimum videa. Ačkoli obecně zde fotografování není zakázáno, každou chvíli někdo přišel otravovat, že teď zrovna nemůžeme fotit ani filmovat, protože tam zpívá dětský sbor. Na vzdálenost sta metrů nebylo v kameře vidět ani to, že je tam nějaký sbor, natož jednotlivé tváře. Inu, pravděpodobně vypadám jako úchyl a to jsem měl, prosím, boty.

I tak tato pozoruhodná stavba stojí za návštěvu. Interiér je úžasný a snad kromě nepoškozeného zdiva by člověk vůbec nehádal, že se jedná vlastně o novodobou stavbu. Má všechno, co má gotický chrám mít - propracované barevné vitráže, do detailu vyvedený oltář a sochy v obloucích, stropní struktura.

Liverpoolská filharmonie

Jelikož od Cocoon Apartments je filharmonie coby kamenem dohodil (vlastně jen křížem přes křižovatku), využili jsme možnosti navštívit koncert mladých filharmoniků, který se konal právě v době naší cesty do Liverpoolu. Ujištěni webem filharmonie, že nemusíme s sebou vézt letadlem sváteční oděv, ale můžeme klidně přijít v čemkoli, co nám bude pohodlné, jsme vstupenky přeci jen koupili a dobře jsme udělali. Mladí filharmonici nám předvedli na svém výročním koncertě perfektního Brittena, Bizeta a Čajkovského.

Budete-li mít stejnou příležitost, navštivte některý z koncertů také. Ostatně kromě velkého sálu má zdejší filharmonie ještě Music Room, kde se konají běžné koncerty jak klasické, tak populární hudby. Právě v době psaní tohoto článku se dívám na stránky filharmonie a 7.4.2018 zde bude hostovat Český národní symfonický orchestr s dalším kusem filmové hudby, tentokrát Jaws in Concert (tedy film Čelisti). Jejich předešlé představení bylo v londýnské Royal Albert Hall a bylo kompletně vyprodané.

Toto vše byl pouhá ukázka toho, co je v Liverpoolu k vidění. My sami jsme ho podcenili. Při zběžném pohledu to může vypadat, že třídenní výlet bohatě stačí. Není to pravda a rozhodně mohu doporučit návštěvu o několik dalších dní prodloužit. Bude tu vždycky co dělat...

Naše vyzkoušené ubytování

Vyzkoušeli jsme osobně Cocoon @ International Inn + Apartments, který je ve vynikající lokalitě. Do centra není daleko (zhruba 800 metrů), mnoho highlightů je tak v docházkové vzdálenosti a navíc přímý autobus z letiště staví jeden blok od domu. Firma nabízí i lowcostové pokoje, my jsme vyzkoušeli apartmán s extra ložnicí a ačkoli vybavení není úplně nové, hodnocení 8.1/10, které jsme nakonec dali, svědčí, předpokládám, o naší spokojenosti. Komfort, který nám toto ubytování dalo za nesrovnatelně nižší cenu než podobná ubytování v jiných místech Liverpoolu, nás mile překvapil.

Jdi zpět

Chci vědět o všech tipech mezi prvními