Největší z malých železnic - Miniatur Wunderland
vytvořil: Roman A. Masaryk
Modelová železnice není ničím novým, existuje hodně přes sto let. Dneska si ukážeme tu největší. A zatímco jeden okruh, postavený na koberci v obýváku, příliš za srdce nechytí, v hamburském Miniatur Wunderlandu zůstanou stát v němém úžasu i ti nejzavilejší odpůrci vláčků a miniatur. Je to totiž největší modelová železnice na světě.
Čekáte-li, že se s návštěvou vypořádáte během hodinky, zapomeňte. Kolejiště má přes 15 kilometrů a celý objekt zabírá sedm tisíc čtverečních metrů. Jestli nesnášíte vláčky a miniatury obecně, najděte si na půl dne v Hamburku jinou zábavu a zbytek rodiny nechte ve Wunderlandu.
Přes 300 lidí buduje tuhle atrakci už 18 let a je třeba hluboce smeknout nad drobnými detaily, na které v tomto monumentálním a stále se rozvíjejícím díle nezapomínají doladit. Celá železnice zabírá několik místností vzájemně propojených kolejemi, přičemž každá místnost představuje jednu nebo více oblastí světa - včetně typických věcí pro ten který kout. V Rakousku nebo Švýcarsku tak najdeme Alpy, horské vesničky, tunely a lanovky, zatímco v Německu je kladen důraz samozřejmě na Hamburk a jeho do detailu vyvedené pamětihodnosti, ale i jiná místa, například bavorský Neuschwanstein. Norské fjordy, Řím, Las Vegas, Itálie s detailním modelem Benátek, to je jen pár příkladů.
Nebudete se dívat na žádný statický model. Vše se pohybuje, auta a vlaky jezdí, lodě plují, letadla vzlétají a přistávají, voda teče, lidé na stadionu jásají, stmívá se. O to všechno se stará na velíně několik dispečerů a 50 počítačů.
Absolutním překvapením je funkční model letiště v Knuffingenu, po němž se na 150 čtverečních metrech pohybuje realistická doprava včetně vzlétajících a přistávajících letadel. Po ploše se zcela autonomně pohybuje 90 vozidel všeho druhu a také 52 letadel různých typů, z nichž každé jednotlivé je schopno dorolovat na runway a vzletět nebo naopak přistát a dojet k terminálu. Desetitisíce světel, tisíce figurek a stromů a desítky budov a pohybujících se vozidel činí tento model naprosto dechberoucím. Tahle část stála 4 miliony EUR a videa, která jsme před návštěvou našli, byla hlavním důvodem, proč jsme původně do Wunderlandu vyrazili.
Otevřeno je celoročně vždy nejméně od 9:30 do 18:00, ale například nyní, v letní sezoně můžete zůstat často až do půlnoci. Vstupenky jsou částečně dostupné po internetu, částečně pouze na pokladně v závislosti na čase, kdy chcete Wunderland navštívit. Vzhledem k tomu, že čekání bez vstupenky může dosáhnout i dvou hodin, je rozumné zvolit podvečerní časy, na něž jsou lístky k dispozici přes internet a koupit je předem. Cena vstupenky se liší také podle denní doby a obecně se pohybuje od 12 do 15 EUR za dospělého. Lze pořídit třeba i večerní lístky (22:30) za 8 EUR, ale ty nezajistí dostatek času, abyste si návštěvu užili. Počítejte s tím, že tu strávíte nejméně 3 až 4 hodiny. Vstupenka koupená přes internet zajišťuje vstup bez čekání v rámci vybraného hodinového časového slotu, zůstat už pak můžete libovolně dlouho.
Fotografie k tomuto článku jsou použity se souhlasem Miniatur Wunderland s výjimkou poslední galerie, kterou nafotila Dana Masaryková.