Tulipán jménem Vincent van Gogh

vytvořil: Roman A. Masaryk

Tak nám zase na dva měsíce otevřeli Keukenhof. Neskutečný 32 hektarů velký květinový park s milióny tulipánů nedaleko Amsterdamu prostě musíte vidět. Ale pozor... jen do půlky května.

Holandsko, správně tedy Nizozemsko, je známé především tulipány, větrnými mlýny, legální marihuanou a prostitucí. Holandská vláda tomu není ráda a proto začala dvě poslední regulovat. Pokud jde o rostliny, dnes nebude řeč o trávě, ale právě o tulipánech.

Park Keukenhof se nachází jižně od Amsterdamu, přibližně 20 kilometrů autem od letiště Schiphol nedaleko městečka Lisse. Tuhle zemi je podle našeho názoru vhodnější navštívit autem, protože přibližně devítihodinová cesta z Prahy se zúročí tím, že máte možnost se volně pohybovat a to nejen po Nizozemsku, ale i po dalších zemích, jež potkáte cestou tam či zpět (napadá mě třeba zajižďka do Bruselu nebo do Hamburku na největší modelovou železnici na světě).

Ať už se rozhodnete jakkoli, park se otevírá v březnu a zavírá v půlce května. Není třeba se bát, i v poslední dny jsou všechny květiny v pořádku a rozhodně vás nečeká poloprázdná povadlá zahrada (cibulky jsou sázeny v několika vrstvách, takže květiny postupně "dokvétají"). Přesto však je vhodné dorazit dřív, protože v "sezoně" se zde konají různé doprovodné akce. Kromě venkovních zahrad probíhají v několika pavilonech tematické výstavy různých druhů květin, každý týden jiná - jednou gerbery, pak růže, chrysantémy či lilie. Každý den pak probíhá ukázka aranžování květin.

Historie parku sahá do 15. století, kdy jakási hraběnka Jacoba, jediná dědička vévody Viléma II., měla na tomto území zahradu pro potřeby zámecké kuchyně. Odtud pramení název Keukenhof, což v překladu znamená kuchyňská (keuken) zahrada (hof). V roce 1840 zde byl vytvořen park, nicméně až v roce 1949 se zde z popudu tehdejšího starosty městečka Lisse poprvé vysadily cibulovité květiny. Od roku 1950 si tak zajistil pro své město každoroční jarní přísun návštěvníků. Ti mohou shlédnout až 7 milionů květin, zejména tulipánů, krokusů, narcisů a mnoha dalších.

Kromě květin jsou v parku a jeho okolí další atrakce - můžete navštívit větrný mlýn, dětská hřiště, pojíst holandské vafle a v různých obdobích se koná karneval, jazzový festival, módní přehlídka, prodejní trh květin apod. Největší akcí sezony je pak alegorický květinový průvod, který vyráží z Noordwijku a absolvuje po celý den 42 kilometrů dlouhou trasu do Haarlemu, přičemž v odpoledních hodinách mine po hlavní silnici Keukenhof. Návštěvníci parku se mohou na průvod podívat a později se mohou vrátit zpět do parku a pokračovat v prohlídce. Stovky dobrovolníků vždy vytvoří z řezaných květin alegorické vozy, či jimi jen ozdobí auta nebo sebe.

Jdi zpět

Chci vědět o všech tipech mezi prvními